...Son Dakika...

Loading...

Perşembe, Ağustos 2

Tiroid Hormon Bozukluğu

Kendi adıma konuşmam gerekirse hiç de uzak olmadığım bir rahatsızlık...Anneannem iç guatr hastasıydı. 1 kere de bu hastalığın tedavisi için ameliyat dahi olmuştu. Fakat ameliyat onun için bir çözüm yolu olmamıştı. 2002 yılı şubat ayında bir kurban bayramı sonrasında hastaneye yatmıştı. İç guatr artık vücudunu zehirliyor ve iç organlarını da etkiliyordu. En sonunda da kalp yetmezliğine bağlı vefat etti. Bunun üzerine annem de şüphelenerek test taptırdı. Serbest T3 ve T4 lerinde artış gözlemlendi. Tam emin olmak adına ultrasonagrafiye de girdi.Ve annemde artık teşhis koyulmuştu. İç guatr hastasıydı.

Annem bana da testleri yaptırmam konusunda ısrar edince bende testleri yaptırdım. İlk çocuk olduğum için genetiksel anlamda hastalık riskim daha yüksekti. Test sonuçlarım normal çıkmıştı. Ama doktor bir de ultrason da görelim dedi. İşte benimde hastalığın teşhisi böylece koyulmuş oldu. Annem; çabuk sinirlenmem, aşırı baskı ve stres altında tepkimi hemen vermem gibi belirtiler neticesinde guatr hastası olabileceğimi düşünmüş ve bunda da yanılmamıştı. Kendisi de tepkilerini hemen vermekte sabır konusunda gerçekten sabır gösterememekteydi. Bu hastalığın en önemli problemlerinden biri ve hastalığın ilerlemesine sebep olan en önemli faktör STRESti. Hangimiz stres altında değiliz ki???
Neyse...Benden bu kadar bilgi yeter biraz da uzmanların görüşlerine bakalım:


 Tiroid bezesinin gereğinden daha fazla hormon salgıladığı tiroid hastalığı türüne türüne hipertiroidizm (toksik guatr, zehirli guatr) denir. Zehirli guatr, nodüllü veya nodülsüz olabilir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzu Yapınız !